Посольство України в Республіці Хорватія

Київ 21:48

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Хорватією

Культурно-гуманітарна сфера співробітництва між Україною та РХ характеризується високим рівнем розвитку, постійним активним діалогом у сфері культури, науки, освіти, спорту і туризму, практичною наповненістю, зацікавленістю обидвох сторін до поглиблення діалогу і наявністю відповідного потенціалу до подальшого розширення співпраці.

Співробітництво між Україною і РХ в культурно-гуманітарній сфері регулюється положеннями міжурядової Угоди про співробітництво в галузі культури, освіти, науки і технології від 5 червня 1997 р. (набула чинності в травні 1999 р.), Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про співробітництво у сфері туризму від 10 вересня 1996 року (набула чинності з 28.04.1998 р.), Програми співробітництва у галузі культури між міністерством культури і туризму України та міністерством культури Республіки Хорватія на 2008-2010 рр., Угоди про наукове співробітництво між Національною Академією наук України та Хорватською Академією наук і мистецтв на 2010-2012 рр. від 12 листопада 2009 р., а також рядом міжвідомчих угод між культурологічними та науково-освітніми структурами двох держав.

Розвитку відносин у сфері культурно-освітньої співпраці значною мірою сприяє вивчення хорватської мови і літератури на кафедрі слов’янських мов Київського національного університету ім. Т. Шевченка (започатковано в 1995 р.) та на кафедрі слов’янської філології Львівського національного університету ім. І.Франка (започатковано в 1994 році). З 1998 навчального року впроваджено викладання української мови і літератури як фахових дисциплін в Загребському університеті, а у 2001 році тут було відкрито кафедру української мови та літератури.

Хронологія подій

У жовтні 2003 р. в хорватському місті Опатія було підписано Програму культурного співробітництва між міністерствами культури України і РХ.

22 – 23 березня 2004 р. відбувся візит делегації КНУ ім. Т.Шевченка на чолі з ректором В.В.Скопенком до м.Загреб, під час якого було підписано нову Угоду про співробітництво між Київським Національним університетом ім.Т.Шевченка та Загребським університетом.

10 березня 2005 р. в Києві відбулася зустріч Міністрів культури України О.Білозір та Хорватії Б.Бішкупича, в ході якої було обговорено перспективи реалізації двосторонньої програми культурного співробітництва.

У травні 2005 р. у Загребі в рамках реалізації положень угоди про співробітництво між двома провідними вищими учбовими закладами України і РХ узгоджено Програму наукового співробітництва між історичним факультетом КНУ ім.Т.Шевченка та відділом історії філософського факультету Загребського університету.

31 травня 2007 р. у рамках офіційного візиту Президента України В.А.Ющенка до РХ підписано Програму співробітництва у галузі освіти, науки і технологій на 2007-2009 рр. та Меморандум про співробітництво між Науковим товариством ім.Т.Шевченка у Львові й “Матицею Хорватською”.

13 червня 2007 р. у місті Загреб у приміщенні Музею примітивного мистецтва відбулось офіційне відкриття виставки робіт відомої української художниці Марії Приймаченко під назвою “Бестіарії Марії Приймаченко”.

12-15 липня 2007 р. відбулася робоча поїздка до Республіки Хорватія радника Президента України, чемпіона світу з боксу по версіях WBO і WBA Віталія Кличка. В ході зустрічі було обговорено перспективи розвитку гуманітарного співробітництва, зокрема, у галузі спорту, можливості налагодження співробітництва між спортивними організаціями Києва та Загреба.

30 жовтня 2007 р. в Загребі пройшла виставка фотографій відомого українського фотомитця, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Василя Пилип’юка “Україна у фотографії”.

У березні 2008 р. в м. Загреб відбувся тиждень українського кіно - ретроспектива фільмів О. Довженка.
23 квітня 2008 р. у Загребі, в приміщенні найбільшого міського музею “Мімара” пройшла презентація “Малої антології хорватської поезії” у перекладі українського поета Дмитра Павличка.

З 15 липня по 4 серпня 2008 р. у Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще!» в центрі «Артек» взяла участь хорватська делегація.

З 5 по 10 серпня 2008 р. в Хорватії з успіхом пройшли гастролі Національного академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки.

08 вересня 2008 р. в Загребі було підписано Програму співробітництва у галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Республіки Хорватія на 2008-2010 роки.

12 листопада 2009 р. були підписані Угода та Протокол про наукове співробітництво між Національною академією наук України і Хорватською академією наук і мистецтв.

02 лютого 2010 р. започаткована співпраця між Національною Філармонією України та Загребською філармонією. В м. Загреб у рамках візиту української сторони підписаний Протокол намірів між Національною філармонією України та Загребською Філармонією про можливості майбутньої співпраці.

06-09 березня 2010 р. в рамках відзначення Шевченківських днів у Хорватії та в БіГ у провідних концертних залах мм. Загреб, Баня Лука, Вуковар та Славонський Брод пройшов ряд високопрофесійних концертів за участю заслужених діячів мистецтв України та Хорватії.

28-31 березня 2010 р. відбувся робочий візит до України керівництва Хорватського Народного Театру (HNK) та пройшли переговори з керівництвом Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка щодо реалізації гастролей двох театрів.

19-27 квітня 2010 р. студентський театр Академії драматичних мистецтв м. Загреб взяв участь у Другому міжнародному фестивалі театральних шкіл «Натхнення», на запрошення Київського національного університету театру, кіно і телебаченні ім. Карпенка-Карого.

22-23 квітня 2010 р. в м.Загреб відбувся цикл вечорів української культури та фольклору «Співаймо весну», за участю митців з України.

20-24 червня 2010 р. відбувся робочий візит до України керівництва Спілки художників Хорватії на запрошенням Національної Спілки Художників України, а 15-21 жовтня 2010 р. - візит керівництва Національної спілки художників України до РХ. За результатами візитів 5-15 травня 2011 р. відбулася виставка Спілки художників РХ в Україні. 12-23 жовтня 2011 р. відбулася виставка Національної спілки художників України в Хорватії.

З 20 липня по 01 серпня 2010 р. делегація хорватських дітей вдруге взяла участь у 9-му Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще!» та першій сесії ГА Всесвітньої Дитячої Ліги Націй в «Артеку».

17 листопада 2010 р. була підписана Угода про співробітництво між Національним університетом біоресурсів і природокористування України (НУБіП) та Загребським Університетом.

У грудні 2010 – січні 2012 року в ряді міст Республіки Хорватія відбулося шість (6) урочистих презентацій виставки “Українська вишивка і народне мистецтво. Україна-Традиція-Трансформація”. Проект було реалізовано в рамках бюджетної програми 1401150 «Заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України». За час тривання виставки її відвідувачами стало біля 10 000 хорватських громадян.

9 березня 2011 року в рамках офіційного візиту до Республіки Хорватія Голови Верховної Ради України В.Литвина відбулося урочисте відкриття Шевченківської аудиторії в Загребському університеті.
10 березня 2011 року під час офіційного візиту до РХ Голови українського парламенту В.Литвина відбулося урочисте відкриття пам’ятника І.Франку в хорватському м.Ліпік. Церемонію відкриття пам’ятника великому Каменяреві здійснили Голова Верховної Ради України В.Литвин спільно з Головою Хорватського Сабору Л.Бебичем.

У квітні-травні 2011 р. в ряді міст РХ було проведено п’ять (5) виставкових заходів присвячених 25-й річниці трагедії на ЧАЕС.

5-15 травня 2011 р. відбулася виставка Спілки Художників Хорватії в Україні, на запрошення Національної Спілки Художників України.

28 червня 2011 р. підписана Угода про співробітництво між Національним університетом державної податкової служби України та Економічним факультетом Загребського університету.

31 серпня 2011 р. в Загребі у центральній бібліотеці «Богдан Огризович» відбувся «Український вечір».

24 вересня 2011 р. в Загребі. відбулося свято «День Української вулиці».

12-25 жовтня 2011 р. в провідному виставковому залі м. Загреб організована виставка Національної спілки художників України.

У жовтні 2011 р. був підписаний Договір про співпрацю між Інститутом міжнародних відносин Київського Національного університету ім. Т.Шевченка і факультетом політичних наук Загребського університету.

18 жовтня 2011 р. відбувся візит до м. Загреб відомого українського письменника Ю.Андруховича та презентація його книги «Дванадцять обручів», яка була видана хорватською мовою в одному з популярних хорватських видавництв «Фрактура».

Жовтень-листопад 2011 р. - відбулося дві виставки української художниці А.Рудницької в РХ.

30 листопада – 2 грудня 2011 р. відбувся візит до Хорватії делегації Національного університету державної податкової служби України на чолі з ректором, народним депутатом, заступником Голови комітету з питань бюджету Верховної Ради України П.В.Мельником у супроводі художнього університетського колективу «Сузір’я» (90 осіб). 1 грудня 2011 р. в м. Загреб відбулося два концерти культурно-мистецького колективу «Сузір’я» Національного університету податкової служби України.

18 січня 2012 р. - у м.Загреб під покровительством Президента РХ І.Йосиповича, за організації ПУ в РХ і Хорватсько-українського товариства відбулася Святкова Академія, присвячена 20-й річниці взаємного визнання України і Республіки Хорватія.

19-22 січня 2012 р. у м. Віровітіца в рамках участі України як держави-партнера 17-го міжнародного ярмарку економіки, ремесел та сільського господарства «Віроекспо-2012» за сприяння Посольства відбулися Вечір українського фольклору, а також відкриття виставки «Україна. Традиція. Трансформація», яку відкрили жупан Віровітічко-подравської жупанії Т.Толушич та перший заступник голови Хмельницької ОДА В.Гаврішко, котрий очолював офіційну делегацію Хмельницької області. У культурно-мистецькій програмі взяли участь товариства української, русинської діаспори в РХ «Тарас Шевченко», «Калина» та «Карпати».

22 лютого 2012 р. - у м. Рієка відбулася Святкова Академія, присвячена 20-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Хорватією.

липень 2012 р. – була започаткована співпраця між середніми шкільними закладами України та РХ, відбувся візит делегації Електротехнічної ремісничої школи м. Загреб до Навчально-наукового центру професійно-технічної освіти Національної академії педагогічних наук України м. Києва.

20 липня-01 серпня 2012 р.– Республіка Хорватія традиційно взяла участь у Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще!» в міжнародному центрі «Артек» в Україні.

1-2 жовтня 2012 р. - підписано Договір про співпрацю між Університетом м. Рієка (Республіка Хорватія) та Чернівецьким національним університетом ім. Ю. Федьковича (Україна), в рамках візиту Ректора Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича до Університету м.Рієка.

04-06 жовтня 2012 р. в РХ відбулося три концерти  Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю «Верховина».

27 жовтня 2012 р. в Загребі відбулося свято «День Української вулиці».

жовтень-листопад 2012 р. відбувся творчий 2-тижневий обмін між художниками Хорватської спілки художників (HDLU) і Національної спілкою художників України (НСХУ).

10 грудня 2012 р. в провідному музеї м.Загреб «Кловічеві Двори» відбулося відкриття  виставки «Сучасна українська графіка», до 21-ї річниці взаємного визнання України та Хорватії.

19 лютого 2013 р. - підписано Угоду про співпрацю між Київським Національним Університетом театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого (КНУТКТ)  та Академією театральних мистецтв у Загребі  (ADU).

21 лютого 2013 р.урочисте відзначення у Загребі 21-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Республікою Хорватія.

Квітень-травень 2013 р.до 27-ї річниці катастрофи на ЧАЕС у Електротехнічній ремісничій школі м.Загреб відкрита тематична виставка про Чорнобиль.

червень 2013 р. - організовано благодійний відпочинок та оздоровлення в Хорватії (м.Задар) на морському узбережжі групи українських дітей-сиріт.

06-12 липня 2013 р. - візит до РХ делегації Навчально-наукового центру професійно-технічної освіти Академії педагогічних наук України м. Києва (ННЦ ПТО НАПН) у рамках співпраці з Електротехнічною ремісничою школою м.Загреб.

20 липня - 01серпня 2013 р. - участь дитячої делегації Республіки Хорватія у Молодіжному саміті ОБСЄ в Артеку.

У січні 2014 р. - з нагоди 23-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Хорватією відбулася лекція Посла для слухачів магістерського курсу та аспірантів факультету політичних наук Загребського університету, а також виступ перед депутатами парламентської групи дружби «Хорватія-Україна».

У лютому-березні 2014р.- в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у школах із вивченням української мови для учнів було проведено відкриті уроки, в місцях компактного проживання української громади організовано низку тематичних заходів, які включали проведення священних літургій у Греко-католицьких церквах, літературно-музикальні вечори, а також презентацію виставки репродукцій картин Т.Г.Шевченка: «Шевченко – майстер мистецького бачення». Крім цього в рамках проведення центрального заходу із відзначення ювілейної річниці народження Великого Кобзаря у Загребському університеті відбувся круглий стіл за участі викладачів-україністів Загребського університету, представників провідної хорватської науково-просвітницької організації «Матиця Хорватська», а також презентовано збірку віршів Т.Шевченка «Кобзар» у перекладі хорватською мовою.

У серпні 2014 р. - до річниці Незалежності України організовано покладання квітів до пам’ятника І.Франку в м. Ліпік та урочисте прийняття для представників діаспори.

У листопаді 2014 р. - до 80-х роковин Голодомору підготовані фотовиставка та лекції в Загребському університеті, вечір пам’яті у Загребі, показ документального фільму про Голодомор на зборах української громади та місцевих керівників с. Липовляни, молебень у Загребському Кафедральному соборі та Греко-католицьких церквах Хорватії, низка вечорів пам’яті, богослужінь і уроків у середніх школах в осередках української діаспори.

У грудні 2014р. - до 24-ї річниці взаємного визнання України та РХ проведено круглий стіл, тематичну фотовиставку та концерт у престижному приміщені Товариства «Керемпух» в Загребі.

Окреме місце у роботі дипустанови протягом року мало відзначення трагічних подій, пов’язаних із розстрілом мирних демонстрантів на київському Майдані Незалежності. 

На спомин жертв Майдану, протягом року було організовано численні молебні у Загребському Кафедральному Соборі, а також у Греко-католицьких церквах в місцях компактного проживання української громади.

В рамках Загребського кінофестивалю «Human rights film festival“ в Загребі відбувся показ документального фільму про події на київському майдані «Все у вогні», який мав великий резонанс серед хорватської аудиторії.    

Червень 2014 року - в Загребі було презентовано виставку «Петриківського розпису», яка тривала більше місяця.

Жовтень 2014 року - проведено Свято Української вулиці в Загребі;

Листопад 2014 року - у м.Вараждін в Національному театрі опери та балету проведено гуманітарний концерт на підтримку народу України, в якому взяли учать мистецькі колективи Хорватії;

Грудень 2014 року – концерт на підтримку України в Національному театрі опера і балету міста Рієка та ін.

Протягом 2014 року  в Хорватії було презентовано декілька книг, які було присвячені українській тематиці:

Лютий 2014 року - презентація монографії доктора наук З.Злоді під назвою: «Від роду до імені. Огляд історії українсько-хорватських відносин»;

Березень 2014 р. - в рамках відзначення 200-річчя від Дня народження Т.Г. Шевченка у місті Загреб, в провідній культурно-освітній установі Хорватії «Матиці Хорватській», відбулась презентація двомовного видання «Тарас Шевченко. Вибрані поезії». Переклад віршів Великого Кобзаря зробила академік Хорватської академії наук А.Менац.

Листопад 2014 року - в Загребі відбулася презентація збірки віршів для дітей «Іде всяка всячина», яку хорватською мовою написали радник Посольства України Юрій Лисенко та його донька Дарія.

Важливою подією в культурному житті РХ стало проведення у хорватському місті Пула Міжнародного заходу «Книжковий ярмарок» в Істрії (Sa(n)jam knjiga). Цього року головним почесним гостем цього міжнародного заходу стала українська письменниця О.Забужко, яка, серед іншого, презентувала хорватські переклади своїх книжок. 

Травень 2015р. у Загребі на вулиці Українській встановлено пам'ятник Т.Г.Шевченку.

2015-2016 рр. - в найбільших містах Хорватії презентовано виставку української народної творчості "Петриківський розпис"

2016р. - великого розголосу набула виставка художніх фотографій "Донбас: війна і мир", яку за ініціативою Посольства було показано у Загребі, Вуковарі, Липику та Славонському Броді. 

Визначною подією у сфері науково-культурного співробітництва стала публікація у 2016 році книги професора україністики Євгена Пащенка «Хорватські могили 1914-1918. Карпати, Галичина, Буковина», яку презентовано у Хорватському державному архіві у Загребі. Книга досліджує моменти спільної історії України і Хорватії часів Першої світової війни.

Серпень 2016р. Україна виступила країною - партнером на щорічному фестивалі національних меншин "Липовлянські зустрічі". На заході було презентовано українську культуру та національні страви. 

У вересні 2016р. в місті Светі Іван Зелина відбулася презентація двомовної збірки віршів визначного українського поета Романа Лубківського «Земля перевтілень», яку на хорватську переклали студенти-україністи. Хорватською мовою видано роман всесвітньо відомого українського письменника Андрія Куркова «Садівник з Очакова».

У жовтні 2016р. у Загребі презентовано перший українсько-хорватський тематичний словник, укладений викладачами Львівського національного університету ім. І.Франка проф.. Л.Васильєвою, О.Ткачуком та Б.Соколом. Видання було здійснене за підтримки адміністрацій хорватських міст Паг та Новаля. 

Протягом  2016 року в Загребі, Рієці та Липику було проведено 4 виставки картин Дарії Лисенко. Також відбулися 3 виставки живопису представниці української діаспори Олени Соколовської, у Задрі - української художниці-керамістки зі Львова Ольги Безпалків, у місті Светі Іван Зелина - сучасних художників Валентини Єсипової, Олександра Алексєєва, Леоніда Берната й Олександра Левича.

Травень 2017р. у приміщенні Загребського університету відкрилася виставка художніх фотографій Володимира Харченка «Війна в Україні». 

 Вересень 2017 р. – українські колективи взяли участь у міжнародному фестивалі «Свєт на тан'юрі» у Загребі.

Грудень 2017р. У галереї Звонимир відбулося відкриття виставки картин українських художників під назвою «Сучасна українська графіка».

Грудень 2017 р.- Україна була представлена на традиційному Міжнародному гуманітарному різдвяному ярмарку в Загребі.

У 2017 р. опубліковано хорватські переклади книг С.Андрухович  «Фелікс-Австрія» та А.Куркова «Садівник із Очакова» та «Закон равлика».  Визначними подіями у сфері науково-культурного співробітництва стали публікації книг «Прикарпатська Галичина» та «Буковина»  професора україністики Є.Пащенка та завідувачки Кафедри української мови та літератури Загребського університету Т.Фудерер.

Травень 2018 р. – у кінотеатрі «Тушканац» міста Загреба відбувся показ фільму «Кіборги. Герої не вмирають»;

Липень 2018 р. Україна стала країною-партнером на 52-ому фестивалі «Джаковачкі везові»;

Серпень 2018р. – у місті Спліт відбулося урочисте відкриття офісу Почесного консульства «України у Спліті. Дружина Президента України м.Порошенко презентувала національний проект «Книга миру».

Жовтень 2018 р. – Хорватія приєдналася до міжнародної акції «Запалімо свічку пам'яті» до 85-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. У культурному центрі «Травно» (м. Загреб) відбулося відкриття виставки «Страчені голодом. Невідомий геноцид Українського народу».

Тимчасовий повірений

Контакти

Адреса: вул.Вочарська, 52, 10000 Загреб, Республіці Хорватія  . Переглянути на мапі
Телефон: Загальний - 00 3851 461 62 96; телефон гарячої лінії. Прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України. Тел. 00385916051010
Факс: 00 3851 463 37 26
Ел. пошта: emb_hr@mfa.gov.ua