Посольство України в Республіці Хорватія

Київ 21:11

Політичні відносини між Україною та Хорватією

Історія двосторонніх відносин між Україною та Республікою Хорватія

5 грудня 1991 р.Хорватський сабор (парламент) визнав незалежність України. 11 грудня 1991 р. Україна першою країною-членом ООН, яка визнала незалежність Республіки Хорватія.

Дипломатичні відносини між двома країнами були встановлені 18 лютого 1992 року шляхом обміну нотами.

У травні 1991 р. у Києві побував з офіційним візитом перший Президент тоді ще Соціалістичної Республіки Хорватія Ф.Туджман. Це був перший зарубіжний візит керівника Хорватії.

26 січня 1994 р. в ході першого офіційного візиту керівника МЗС України А.М.Зленка до Хорватії було підписано Протокол про співпрацю двох МЗС та Угоду про безвізові поїздки власників дипломатичних та службових паспортів.

6-9 вересня 1996 р. вперше Україну з офіційним візитом відвідав Міністр закордонних справ РХ М.Гранич.

19 лютого 2000 р. делегація України на чолі з Міністром закордонних справ України Б.І.Тарасюком взяла участь в інавгурації новообраного Президента РХ С.Месича.

3-4 грудня 2001 р. відбувся офіційний візит в Україну Президента Хорватії С.Месича, в ході якого проведено Другий українсько-хорватський бізнес-форум, а також підписано Меморандум про лібералізацію взаємної торгівлі.

23-25 жовтня 2002 р. під час візиту до РХ Президента України Л.Д.Кучми було підписано базовий політичний Договір про дружбу та співробітництво між Україною та РХ.

30 червня - 01 липня 2003 р. в Україні з офіційним візитом перебував Міністр закордонних справ РХ Т.Піцула.

15-16 квітня 2004 р. відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка до РХ.

18 лютого 2005 р. відбувся робочий візит до Хорватії Президента України В.А.Ющенка в рамках інавгурації глави Хорватської держави.

13-14 травня 2005 р. з робочою поїздкою в Хорватії перебував Заступник керівника МЗС України І.О.Долгов, який провів двосторонні політичні консультації в МЗС РХ, а також мав зустріч з радником Президента РХ з питань зовнішньої політики Т.Якичем.

14-15 липня 2005 р.відбувся офіційний візит Президента Республіки Хорватія С.Месича в Україну, в ході якого були проведені зустрічі з Президентом України В.А.Ющенком, Прем’єр-міністром Ю.В.Тимошенко, Головою Верховної Ради В.М.Литвином.

12-13 вересня 2005 р. з офіційний візитом в Хорватії перебував начальник ГШ ЗС України генерал-полковник С.Кириченко.

26-27 вересня 2005 р. відбувся офіційний візит до Республіки Хорватія Голови ВР України В.М.Литвина, в рамках якого було проведено зустрічі з вищим політичним керівництвом країни та українською діаспорою.

10 жовтня 2005 р. з робочою поїздкою в Загребі перебував заступник Міністра закордонних справ України В.О.Наливайченко, який провів двосторонні консульські консультації в МЗС РХ.

15-16 грудня 2005 р. в Києві з офіційним візитом перебувала Міністр закордонних справ та з питань євроінтеграції РХ К.Грабар-Кітарович. За результатами візиту підписано Угоду про взаємні поїздки громадян.

11 січня 2006 р. в рамках інавгурації Президента Казахстану Н.Назарбаєва в Астані відбулась двостороння зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Республіки Хорватія С.Месичем.

13 липня 2006 р. у Києві відбулася зустріч Прем’єр-міністра Ю.Єханурова з Головою Уряду Хорватії І.Санадером в рамках участі в роботі форуму «Ялта – європейська стратегія».

26-27 вересня 2006 р. Президент Хорватії С.Месич перебував з робочим візитом в Україні, де взяв участь у відзначенні 65-ї річниці трагедії Бабиного Яру. В рамках візиту С.Месич зустрівся з Президентом України В.А.Ющенком, а також виступив на міжнародному Форумі «Життя народу моєму!».

10-11 травня 2007 р. в Загребі перебував заступник Міністра закордонних справ А.І.Веселовський з метою участі у засіданні Регіонального столу Пакту стабільності в Південно-Східній Європі.

31 червня 2007 р.відбувся офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Республіки Хорватія. В рамках візиту відбулись переговори з Президентом Хорватії С.Месичем, Головою Хорватського Сабору В.Шексом, Прем’єр-міністром РХ І.Санадером.

25 вересня 2007 р. Міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк у ході візиту до м. Нью-Йорк в рамках 62-ї сесії ГА ООН зустрівся з Міністром закордонних справ Республіки Хорватія Коліндою Грабар-Кітарович. У ході зустрічі сторони обговорили питання політичного діалогу на високому рівні, торговельно-економічного співробітництва між країнами, а також питання регіональної безпеки, зокрема, обмінялися думками щодо перспектив врегулювання Косовської проблеми. Під час зустрічі було підписано План дій Україна – Республіка Хорватія на 2007-2008 роки у політичній, торговельно-економічній та гуманітарній сферах.

16-19 березня 2008 р.відбувся робочий візит начальника Головного управління розвідки МО України В.І.Гвоздя до Республіки Хорватія.

4-6 листопада 2008 р. в Хорватії перебував з робочим візитом заступник начальника Генерального штабу України Князь

6-10 квітня 2008 р. в рамках робочої поїздки по країнах Балканського регіону та, зокрема, Хорватії відбулися зустрічі заступника Міністра закордонних справ України К.Єлісєєва з головним переговірником Республіки Хорватія з питань вступу до ЄС В.Дробняком, Державним секретарем Міністерства закордонних справ та з питань євроінтеграції Хорватії Ж.Купрешаком, радником президента Хорватії з питань зовнішньої політики Т.Якичем, спеціальним радником президента Хорватії Б.Лончаром, заступником міністра закордонних справ та з питань євроінтеграції І.Томичем.

21-22 листопада 2008 р.делегація Хорватського Сабору (парламенту) на чолі із заступником голови парламенту Н.Міміцею взяла участь у заходах щодо вшанування 75-х роковин Голодомору в Україні 1932-33 років.

29 листопада – 01 грудня 2009 р.відбувся робочий візит Голови Хорватського Сабору Л.Бебича до України.

18 лютого 2010 р.делегація України на чолі з Головою Верховної Ради України В.Литвином взяла участь в інавгурації новообраного президента Республіки Хорватія І.Йосиповича.

14-15 травня 2010 р.делегація України на чолі з Віце-прем'єр-міністром України С.Тігіпком перебувала з робочим візитом в м.Загреб в рамках участі у Щорічних зборах Ради керуючих Європейського банку реконструкції і розвитку (ЕБРР). Піч час передування С.Тігіпко провів переговори з Віце-прем'єр-міністром, міністром фінансів РХ І.Шукером та зустрівся з Прем'єр-міністром Республіки Хорватія Я.Косор.

9-10 березня 2011 р.відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до РХ.

6-7 квітня 2011 р. у м.Київ відбулись українсько-хорватські політичні консультацій на рівні керівників політичних департаментів МЗС обох країн.

19 квітня 2011 р. - Президент Республіки Хорватія І.Йосипович взяв участь у Київському саміті, у рамках якого Глава хорватської держави зустрівся з Президентом України В.Ф.Януковичем.

Співробітництво у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції

26-28 лютого 2007 р. на запрошення Міністра закордонних справ К.Грабар-Кітарович на стажуванні в м.Загреб перебувала українська делегація у складі трьох представників МЗС, КМУ та ВРУ з метою ознайомлення з досвідом РХ у сфері євроінтеграції.

25 травня 2009 р. підписано Меморандум між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ і європейської інтеграції Республіки Хорватія про співробітництво у сфері європейської інтеграції, в якому передбачено конкретні напрямки співпраці щодо реалізації одного з основних зовнішньополітичних пріоритетів.

22 лютого 2011 р. – в Загребі відбулися консультації з питань євроінтеграції на рівні Заступника Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна та Державного секретаря МЗС РХ А.Пленковича.

19 квітня 2012 р. – в м.Брюссель відбулася зустріч Міністра закордонних справ К.І.Грищенка з Міністром закордонних та європейських справ РХ В.Пусич в рамках засідання ПАР НАТО.

13 березня 2012 року – у м. Загреб відбулися   консультації з питань європейської інтеграції.

6-7 липня 2012 р. – в м.Дубровник з метою участі у щорічному Хорватському саміті з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ  України К.І.Грищенко.

25 березня 2013 року – у Києві відбулися політичні консультації між Заступником Міністра закордонних справ України В.А.Майком та Першим заступником Міністра закордонних і європейських справ РХ Й.Клісовичем.

3-4 жовтня 2013 року – відбувся робочий візит до РХ Заступника Міністра закордонних справ України В.А.Майка з метою участі в «Хорватському форумі 2013: Європейська енергетична безпека» (м. Дубровник).

9-10 вересня 2013 р. – офіційний візит Діючого голови ОБСЄ,  Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари в РХ.

24 вересня 2013 р. – у  м.Нью-Йорк у рамках 68-ї сесії ГА ООН Президент Хорватії І.Йосипович узяв участь у зустрічі глав держав ЄС – друзів України.

21 жовтня 2013 р. – у м.Люксембург Перший віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних та європейських справ РХ В.Пусич узяла участь у міністерському засіданні «Україна + друзі України в ЄС».

5 грудня 2013 р. – у м.Київ у рамках Міністерського засідання ОБСЄ відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Першим Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ РХ В.Пусич.

1 квітня 2014 р. – в м.Брюссель у рамках зустрічі керівників МЗС країн – членів НАТО відбулася зустріч в.о.Міністра закордонних справ України А.Б.Дещиці з Першим віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ РХ Весною Пусич.

23 червня 2014 р. - Міністри закордонних справ України П.А.Клімкін та Хорватії В.Пусич спільно брали участь у засіданні Ради з закордонних справ ЄС у Люксембурзі, де мали коротку розмову.

Міжпарламентське співробітництво

У липні 1993 р. у Республіці Хорватія, вперше після здобуття незалежності двох держав, перебувала делегація Верховної Ради України на чолі з Головою Комісії у закордонних справах Д.В.Павличком.

У січні 1999 р. у ВР України було створено парламентську групу «Україна-Хорватія», головою якої став депутат ВРУ О.О.Шевченко.

29-30 червня 2000 р. в Україні перебував з робочим візитом Голова Хорватського сабору З.Томчич.

09 травня 2003 р. Хорватський Сабор одноголосно ратифікував Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Республікою Хорватія, а 19 червня 2003 р. Договір ратифіковано Верховною Радою України.

30 травня–2 червня 2005 р. в Хорватії перебувала парламентська група ВРУ «Україна-Хорватія» на чолі з її тодішнім головою, народним депутатом О.О.Шевченком.

26-27 вересня 2005 р. відбувся перший офіційний візит Голови ВР України В.М.Литвина до РХ. В ході візиту спікер ВРУ зустрівся з Президентом РХ С.Месичем, Прем’єр-міністром І.Санадером, Головою Хорватського Сабору В.Шексом та керівником МЗС К.Грабар-Кітарович.

30-31 січня 2006 р. в Києві з офіційним візитом перебував Голова Парламенту Республіки Хорватія Владімір Шекс.

27 лютого – 03 березня 2006 р.відбувся візит парламентської групи дружби «Хорватія-Україна» Хорватського Сабору на чолі з її керівником проф. Горданою Собол.

14 лютого 2008 р. затверджено новий склад депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Республікою Хорватія. Керівник групи – А.Шкіль, заступник керівника – О.Білозір, секретар групи – А.Парубій.

20-22 вересня 2009 р. в Республіці Хорватія перебувала група українських парламентарів, яка взяла участь у засіданні загальних комітетів Парламентського виміру Центральноєвропейської ініціативи з питань економіки і культури на чолі з керівником Постійної делегації ВРУ у ПВ ЦЄІ, членом групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків України з Хорватією В.Г.Камчатним. В ході засідання депутати ВР зустрілися з головою групи дружби Хорватського Сабору «Хорватія-Україна» Г.Собол. Відбулася зацікавлена розмова щодо активізації міжпарламентського співробітництва на рівні груп дружби та наступної зустрічі українських і хорватських парламентарів весною 2010 р. у Загребі.

9-10 березня 2011 р. — офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до РХ.

28-29 червня 2011 р. в Республіці Хорватія перебувала українська парламентарна делегація на чолі з головою Комітету з питань європейської інтеграції ВРУ Б.І.Тарасюком. До складу делегації входили народні депутати України І.Зварич та П.Гасюк. В ході візиту відбулись зустрічі з головою Хорватського Сабору Л.Бебичем, заступником голови Хорватського Сабору, головою Комітету з питань європейської інтеграції Н.Міміцею, головою Національного моніторингового комітету Сабору з ведення переговорів про вступ РХ до ЄС В.Пусич, головою комітету з питань зовнішньої політики Хорватського Сабору Ф.Матушичем, головою парламентської групи дружби Хорватія-Україна Хорватського Сабору Г.Собол та державним секретарем МЗС РХ А.Пленковичем.

Економічне співробітництво

23 листопада 2005 р. в Женеві на 15-му засіданні Робочої групи з розгляду заявки України про вступ в СОТ відбулось підписання двостороннього Протоколу з доступу на ринки товарів і послуг України з Хорватією в рамках вступу України в СОТ.

29-30 червня 2006 р.в м. Загребі відбулося четверте засідання українсько-хорватської міжурядової Комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.

22-23 жовтня 2006 р. в рамках участіделегації Українського центру сприяння іноземному інвестуванню («Інвест Україна») в роботі 2-ї міжнародної конференції «Прямі іноземні інвестиції: вплив на економіку Хорватії» було підписано Меморандум про співпрацю між «Укрінвестом» та Агентством зі сприяння експорту та інвестиціям Хорватії (APIU).

20-21 березня 2008 р. відбувся робочий візит заступника Міністра економіки України В.Т.Пятницького до Республіки Хорватія.

26 вересня 2008 р. в Загребі перебувала делегації Львова, на чолі з головою міської ради А.Садовим, в рамках чого відбувся українсько-хорватський бізнес-форум, на якому було представлено презентацію економічного потенціалу та інвестиційних можливостей міста.

23-25 липня 2009 р. в Республіці Хорватія перебувала делегація Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на чолі з Міністром В.Шандрою. В ході перебування В.Шандра зустрівся з віце-прем’єр-міністром РХ з питань внутрішньої політики Д.Адлешич, міністром внутрішніх справ РХ Т.Карамарком, керівництвом Хорватського центру розмінування та Державного департаменту Республіки Хорватії з питань захисту і рятування. Підписано Меморандум про співпрацю між МНС України і центром розмінування.

18 грудня 2009 р. в м. Загреб перебувала делегація на чолі з Міністром палива і енергетики України Ю.Проданом, яка взяла участь в засіданні Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства, на якому одноголосно було прийнято рішення про вступ України до цієї організації.

12 листопада 2012 року  - у Києві відбулося п’яте засідання Міжурядової українсько-хорватської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.

25 березня 2013 р. – у Києві Перший заступник Міністра економіки РХ А.Леверич провів зустріч з керівництвом компанії «Нафтогаз України», у ході якої був представлений проект з будівництва LNG-терміналу та наголошено на зацікавленості РХ щодо участі України в цьому проекті.

26 березня 2013 р. – проведення в м.Донецьк українсько-хорватського бізнес-форуму.

09 вересня 2013 р. – заснування в Загребі Ділової ради з економічного співробітництва з Україною при Хорватській господарській палаті.

5 листопада 2013 р. - заснування в Києві Українсько-хорватської ділової ради та проведення українсько-хорватського бізнес-форуму за участю  Міністра промислової політики України М.Короленка, Віце-прем’єр-міністра, Міністра регіонального розвитку та фондів ЄС РХ Б.Грчича, Міністра економіки РХ І.Врдоляка.

Консульські відносини

Між Україною та Хорватією діє міжурядова Угода про умови взаємних безвізових поїздок громадян від 09.02.94, якою передбачено безвізові поїздки для власників дипломатичних і службових паспортів, а також паспортів моряків.

26 січня 1994 р.підписано Протокол про здійснення консульських відносин між Україною та РХ.

10 жовтня 2005 р. в м.Загреб відбулися консультації з консульських питань на рівні заступників міністрів закордонних справ обох держав, в ході яких було парафовано Угоду про умови взаємних поїздок громадян та домовлено про завершення роботи над двосторонньою Угодою про реадмісію.

16 грудня 2005 р. в рамках офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ та з питань євроінтеграції РХ К.Грабар-Кітарович підписано Угоду про взаємні поїздки громадян, якою передбачено суттєву лібералізацію існуючого візового режиму (чинна з 23 липня 2006 р.).

05 червня 2007 р. в м.Загреб відбулися українсько-хорватські переговори між консульськими службами України та Республіки Хорватія на чолі з заступником Директора ДКС МЗС України С.В.Альошиним та начальником ДКС МЗС РХ В.Любічічем, в ході яких обговорювалися питання щодо подальшого спрощення, на підставі взаємності, порядку поїздок громадян обох країн, співробітництва у міграційно-візовій сфері та розширення двосторонньої договірно-правової бази соціально-правового забезпечення.

3 березня 2008 року в м.Київ пройшли консульські консультації між консульськими службами України і Хорватії. Основним питанням зустрічі стала подальша лібералізація існуючого візового режиму та обговорено перспективи інкорпорування положень Угоди про спрощення візового режиму між Україною та ЄС від 18.06.07 до двосторонньої Угоди про умови взаємних поїздок громадян між Україною та Хорватією.

Запроваджений хорватською стороною безвізовий в’їзд для громадян України на період літнього туристичного сезону з 01 травня по 31 жовтня 2009 р. значно збільшив потік українських туристів до РХ.

В 2010 року Уряд Республіки Хорватія прийняв Рішення про тимчасове призупинення дії візового режиму для громадян України на період з 01 квітня до 31 жовтня 2010 року, завдяки чому українські громадяни – власники будь-яких типів паспортів громадянина України для виїзду за кордон, незалежно від мети поїздки, можуть без віз в’їжджати до Хорватії, прямувати через неї транзитом та перебувати на території держави до 90 днів.

10 березня 2011 році прийняте чергове рішення Уряду РХ щодо відміни віз для громадян України на період поїздок до 90 днів, з 01 квітня по 31 жовтня 2011 року.

16 березня 2011 року в Загребі відбулися українсько-хорватські консультації з консульсько-правових питань на рівні Директорів Департаментів консульської служби МЗС України та РХ. За результатами сторони домовились, що українська сторона направить МЗС РХ на опрацювання оновлений варіант Угоди про умови взаємних поїздок громадян з урахуванням останніх досягнень у переговорах України з ЄС, з тим, щоб до кінця 2011 року така Угода була підписана.

Культурне та гуманітарне співробітництво

Культурно-гуманітарна сфера співробітництва між Україною та РХ характеризується високим рівнем розвитку, а також наявністю значного потенціалу в напрямку розширення взаємного представлення культурно-гуманітарної спадщини двох країн.

Співробітництво між Україною і РХ в культурно-гуманітарній сфері регулюється положеннями міжурядової Угоди про співробітництво в галузі культури, освіти, науки і технології від 5 червня 1997 р. (набула чинності в травні 1999 р.), Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Хорватія про співробітництво у сфері туризму від 10 вересня 1996 року (набула чинності з 28.04.1998 р.), Програми співробітництва в галузі освіти, науки і технологій між Міністерством освіти і науки України та Міністерством науки і технологій Республіки Хорватія (набула чинності у травні 2007), а також Програми співробітництва у галузі культури між міністерством культури і туризму України та міністерством культури Республіки Хорватія на 2008-2010 рр.

Розвитку відносин у сфері культурно-освітньої співпраці сприяє вивчення хорватської мови і літератури на кафедрі слов’янських мов Київського національного університету ім. Т. Шевченка (започатковано в 1995 р.). та на кафедрі слов’янської філології Львівського національного університету ім. І.Франка (започатковано в 1994 р.)

З 1998 навчального року впроваджено викладання української мови і літератури як фахових дисциплін в Загребському університеті, а у 2001 році тут було відкрито кафедру української мови та літератури.

У жовтні 2003 р. в хорватському місті Опатія було підписано Програму культурного співробітництва між міністерствами культури України і РХ.

22 – 23 березня 2004 р.відбувся візит делегації КНУ ім. Т.Шевченка на чолі з ректором В.В.Скопенком до м. Загреб, під час якого було підписано нову Угоду про співробітництво між Київським Національним університетом ім.Т.Шевченка та Загребським університетом.

10 березня 2005 р. в Києві відбулася зустріч Міністрів культури України О.Білозір та Хорватії Б.Бішкупича, в ході якої було обговорено перспективи реалізації двосторонньої програми культурного співробітництва.

У травні 2005 р. у Загребі в рамках реалізації положень угоди про співробітництво між двома провідними вищими учбовими закладами України і РХ узгоджено Програму наукового співробітництва між історичним факультетом КНУ ім.Т.Шевченка та відділом історії філософського факультету Загребського університету.

31 травня 2007 р. в рамках офіційного візиту В.А.Ющенка до РХ підписано Програму співробітництва у галузі освіти, науки і технологій та Меморандум про співробітництво між Науковим товариством ім.Т.Шевченка у Львові та “Матицею Хорватською”.

13 червня 2007 р. у місті Загреб (Хорватія) у приміщенні Музею наївного мистецтва відбулось офіційне відкриття виставки робіт відомої української художниці Марії Приймаченко під назвою “Бестіарії Марії Приймаченко”.

12-15 липня 2007 р. відбулася робоча поїздка до Республіки Хорватія радника Президента України, чемпіона світу з боксу по версіях WBO і WBA Віталія Кличка. В ході зустрічі було обговорено перспективи розвитку гуманітарного співробітництва, зокрема, у галузі спорту, можливості налагодження співробітництва між спортивними організаціями Києва та Загреба з метою організації спільних тренувань та змагань спортсменів, організацію спільних тренінгів з хорватськими спортсменами та використання матеріально-технічної бази міста для тренування і підготовки українських спортсменів.

30 жовтня 2007 р. в одній з провідних фотогалерей міста Загреба (Хорватія) пройшла виставка фотографій відомого українського фотомитця, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Василя Пилип’юка «Україна у фотографії».

23 квітня 2008р. в Загребі, у приміщенні музею “Мімара” пройшла презентація «Малої антології хорватської поезії» у перекладі українського поета Дмитра Павличка.

10 травня 2008 р.Голова Державного комітету України у справах національностей і релігій О.Саган, який перебував у Республіці Хорватія з робочою поїздкою, провів зустрічі з Головою Ради з питань національних меншин О.Толнауером та Головою урядового комітету з питань національних меншин РХ М.Клайнер.

З 15 липня по 4 серпня 2008 р. у міжнародному дитячому центрі «Артек» відбувся Міжнародний дитячій фестиваль «Змінимо світ на краще!», в якому взяли участь і учні хорватських шкіл.

З 5 по 10 серпня 2008 р. в Хорватії з успіхом пройшли гастролі Національного академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки.

08 вересня 2008 р. в Загребі було підписано Програму співробітництва у галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Республіки Хорватія на 2008-2010 роки. Положеннями цього документу передбачено безпосереднє співробітництво між установами та об’єднаннями у сфері культури і мистецтв, а також здійснення поїздок фахівців з метою обміну досвідом. Також документом передбачено сприяння проведенню Днів культури України в Республіці Хорватія та Хорватії в Україні.

12 листопада 2009 р. були підписані Угода та Протокол про наукове співробітництво між Національною академією наук України і Хорватською академією наук і мистецтв.

25-28 січня 2010 р. відбувся робочий візит до України Директора Музею Мистецтв та ремесел РХ М.Гашпаровича на запрошення директора Національного Художнього музею України, в ході якого були обговорені перспективи співпраці двох центральних музейних установ України та Хорватії.

02-04 лютого 2010 р. в м. Загреб з робочим візитом перебувала делегація Національної Філармонії України на запрошення Загребської філармонії з метою досягнення домовленостей про здійснення гастролей двох філармоній до України та Хорватії. В результаті проведених переговорів був підписаний Протокол намірів між національною філармонією України та Філармонією м. Загреб про можливості майбутньої співпраці.

06-09 березня 2010 р. в рамках відзначення Шевченківських днів у Хорватії та в БіГ (у м. Загреб, Баня Лука, Вуковар та Славонський Брод) пройшов ряд концертів за участю відомих українських науковців, а також професійних акторів і музикантів з Хорватії й України.

28-31 березня 2010 р.відбувся робочий візит до України керівника Хорватського Народного Театру (HNK) Ани Ледерер для проведення переговорів з керівництвом Національного академічного драматичного театру ім. І.Франка щодо гастролей двох театрів.

19-27 квітня 2010 р. студентський театр Академії драматичних мистецтв м. Загреб взяв участь у Другому міжнародному фестивалі театральних шкіл «Натхнення», на запрошення Київського національного університету театру, кіно і телебаченні ім. Карпенка-Карого.

22-23 квітня 2010 р. на ініціативу Посольства в м.Загреб відбувся цикл вечорів української культури та фольклору «Співаймо весну», за участю митців з України.

11-16 червня 2010 р. відбувся зворотній робочий візит до України делегації Загребської філармонії на запрошення керівництва Національної Філармонії України. Під час візиту були обговорені заходи по співпраці двох установ на період 2011-2012рр.

20-24 червня 2010 р. відбувся робочий візит до України керівництва Спілки художників Хорватії на запрошенням Національної Спілки Художників України, а 15-21 жовтня 2010 р. - візит керівництва Національної спілки художників України до РХ. За результатами візитів планується проведення впродовж 2001 р. виставки хорватських художників в Україні (5-15 травня 2011 р.), та виставки українських художників у Республіці Хорватія (в жовтні 2011р).

З 20 липня по 01 серпня 2010 р. делегація хорватських дітей вже вдруге взяла участь у 9-му Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще!» та першій сесії ГА Всесвітньої Дитячої Ліги Націй в «Артеку».

17 листопада 2010 р. була підписана Угода про співробітництво між Національним університетом біоресурсів і природокористування України (НУБіП) та Загребським Університетом.

У грудні 2010 – лютому 2011 року в Республіці Хорватія, зокрема в Етнографічному музеї м.Загреб, Посольство України в РХ провело виставку «Українська вишивка і народне мистецтво. Україна-Традиція-Трансформація». Проект було реалізовано в рамках бюджетної програми 1401150 «Заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України». За час тривання виставки її відвідувачами стало понад 6 000 хорватських громадян.

9 березня 2011 року в рамках офіційного візиту до Республіки Хорватія Голови Верховної Ради України В.Литвина відбулося урочисте відкриття Шевченківської аудиторії та фотовиставки про українську народну вишивку в Загребському університеті. В.Литвин виступив перед студентами філософського факультету з лекцією.

10 березня 2011 року в продовження офіційного візиту до РХ Голови українського парламенту відбулося урочисте відкриття пам’ятника І.Франку в хорватському м.Ліпік. Церемонію відкриття пам’ятника великому Каменяреві здійснили Голова Верховної Ради України В.Литвин спільно з Головою Хорватського Сабору Л.Бебичем.

14 квітня 2011 р. — за співпраці з Загребською жупанією, з нагоди офіційного візиту делегації Київської обласної державної адміністрації до РХ відбулося відкриття виставки «Українська вишивка і народне мистецтво» в м. Св. Іван Зеліна. Виставку урочисто відкрили Голова Київської обласної державної адміністрації п. Анатолій Присяжнюк та Жупан Загребської жупанії п.Стєпан Кожич.

15 квітня 2011 р. — була відкрита фотовиставка, приурочена до 25-их роковин аварії на Чорнобильській АЕС. Фотовиставку організувало Посольство України в РХ на базі матеріалів, наданих Українським національним інформаційним агентством «Укрінформ».

29 квітня 2011 р. — відбулося відкриття виставки на Чорнобильську тематику та презентація книги про Чорнобиль, виданої хорватсько-українським товариством (хорватською мовою) у м. Вуковар.

13 травня 2011 р. — у м.Рієці пройшло відкриття виставки «Україна. Традиція. Трансформація» в Державному архіві м. Рієка.

3 червня 2011 р. — відбулося відкриття виставки, приуроченої до 25-их роковин аварії на Чорнобильській АЕС, в українському культурному домі с. Липовляни за співпраці з місцевою українською громадою. В рамках заходу відбулося представлення книги «Чорнобиль: 25 років після катастрофи» та демонстрація документального фільму на Чорнобильську тематику.

Січень 2014 року - організовано тижневу ретроспективу фільмів О.Довженка;

Червень 2014 року - в Загребі було презентовано виставку «Петриківського розпису», яка тривала більше місяця;

Серпень 2014 року - у м. Вуковар спільно з громадою організовано «Дні української культури»;

Жовтень 2014р. - проведено Свято Української вулиці в Загребі;

Листопад 2014 року - у м.Вараждін в Національному театрі опери та балету проведено гуманітарний концерт на підтримку народу України, в якому взяли учать мистецькі колективи Хорватії;

Грудень 2014 року – концерт на підтримку України в Національному театрі опера і балету міста Рієка та ін. 

Також, протягом 2014 р. проведено низку заходів з відзначення 200-річчя Т.Г.Шевченка.

Травень 2017р. у приміщенні Загребського університету відкрилася виставка художніх фотографій Володимира Харченка «Війна в Україні». 

Вересень 2017 р. – українські колективи взяли участь у міжнародному фестивалі «Свєт на тан'юрі» у Загребі.

Грудень 2017р. У галереї Звонимир відбулося відкриття виставки картин українських художників під назвою «Сучасна українська графіка».

Грудень 2017 р.- Україна була представлена на традиційному Міжнародному гуманітарному різдвяному ярмарку в Загребі.

У 2017 р. опубліковано хорватські переклади книг С.Андрухович  «Фелікс-Австрія» та А.Куркова «Садівник із Очакова» та «Закон равлика».  Визначними подіями у сфері науково-культурного співробітництва стали публікації книг «Прикарпатська Галичина» та «Буковина»  професора україністики Є.Пащенка та завідувачки Кафедри української мови та літератури Загребського університету Т.Фудерер.

Травень 2018 р. – у кінотеатрі «Тушканац» міста Загреба відбувся показ фільму «Кіборги. Герої не вмирають»;

Липень 2018 р. Україна стала країною-партнером на 52-ому фестивалі «Джаковачкі везові»;

Серпень 2018р. – у місті Спліт відбулося урочисте відкриття офісу Почесного консульства «України у Спліті. Дружина Президента України м.Порошенко презентувала національний проект «Книга миру».

Жовтень 2018 р. – Хорватія приєдналася до міжнародної акції «Запалімо свічку пам'яті» до 85-х роковин Голодомору 1932-1933 рр. У культурному центрі «Травно» (м. Загреб) відбулося відкриття виставки «Страчені голодом. Невідомий геноцид Українського народу».

Політичне співробітництво України з Республікою Хорватія

На рівні глав держав:

травень 1991 р. — у Києві побував з офіційним візитом перший Президент тоді ще Соціалістичної Республіки Хорватія Ф.Туджман. Це був перший зарубіжний візит керівника Хорватії.

3-4 грудня 2001 р. — офіційний візит в Україну Президента Хорватії С.Месича, в ході якого проведено Другий українсько-хорватський бізнес-форум, а також підписано Меморандум про лібералізацію взаємної торгівлі.

23-25 жовтня 2002 р. — візит до РХ Президента України Л.Д.Кучми, під час було підписано базовий політичний Договір про дружбу та співробітництво між Україною та РХ.

18 лютого 2005 р. — робочий візит до Хорватії Президента України В.А.Ющенка з нагоди інавгурації глави Хорватської держави.

14-15 липня 2005 р. — офіційний візит Президента Республіки Хорватія С.Месича в Україну, в ході якого були проведені зустрічі з Президентом України В.А.Ющенком, Прем’єр-міністром Ю.В.Тимошенко, Головою Верховної Ради В.М.Литвином.

11 січня 2006 р. — в рамках інавгурації Президента Казахстану Н.Назарбаєва в Астані відбулась двостороння зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом Республіки Хорватія С.Месичем.

26-27 вересня 2006 р. — Президент Хорватії С.Месич перебував з робочим візитом в Україні, де взяв участь у відзначенні 65-ї річниці трагедії Бабиного Яру. В рамках візиту С.Месич зустрівся з Президентом України В.А.Ющенком та виступив на міжнародному Форумі «Життя народу моєму!».

31 червня 2007 р. — офіційний візит Президента України В.А.Ющенка до Республіки Хорватія. В рамках візиту відбулись переговори з Президентом Хорватії С.Месичем, Головою Хорватського Сабору В.Шексом, Прем’єр-міністром РХ І.Санадером.

19 квітня 2011 р. Президент Республіки Хорватія І.Йосипович взяв участь у Київському саміті, у рамках якого Глава хорватської держави зустрівся з Президентом України В.Ф.Януковичем.

24 вересня 2013 р. – у  м.Нью-Йорк у рамках 68-ї сесії ГА ООН Президент Хорватії І.Йосипович узяв участь у зустрічі глав держав ЄС – друзів України.

На міжпарламентському рівні:

29-30 червня 2000 р. — в Україні перебував з робочим візитом Голова Хорватського Сабору З.Томчич.

26-27 вересня 2005 р. — офіційний візит до Республіки Хорватія Голови ВР України В.М.Литвина.

30-31 січня 2006 р. — офіційний візит в Україну Голови Хорватського Сабору Владіміра Шекса.

29 листопада-01 грудня 2009 р. — робочий візит Голови Хорватського Сабору Л.Бебича до України.

18 лютого 2010 р. — робочий візит Голови Верховної Ради України В.Литвина до Хорватії з нагоди інавгурації новообраного президента Республіки Хорватія І.Йосиповича. В рамках візиту відбулась зустріч та переговори з Головою Хорватського Сабору Л.Бебичем.

9-10 березня 2011 р. — відбувся офіційний візит Голови Верховної Ради України В.М.Литвина до Республіки Хорватія, у ході якого він провів зустрічі з Головою Сабору (парламенту) РХ Л.Бебичем, Президентом РХ І.Йосиповичем, Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та європейської інтеграції Г.Яндроковичем, а також лідером опозиційної Соціал-демократичної партії Хорватії З.Милановичем.

На рівні глав урядів:

13 липня 2006 р. — у Києві відбулася зустріч Прем’єр-міністра Ю.Єханурова з Головою Уряду Хорватії І.Санадером в рамках участі в роботі форуму «Ялта – європейська стратегія».

На рівні керівників зовнішньополітичних відомств

26 січня 1994 р. — перший офіційний візит керівника МЗС України А.М.Зленка до Хорватії.

6-9 вересня 1996 р. — перший офіційний візит Міністра закордонних справ РХ М.Гранича в Україну.

19 лютого 2000 р. — делегація України на чолі з Міністром закордонних справ України Б.І.Тарасюком взяла участь в інавгурації новообраного Президента РХ С.Месича.

30 червня - 01 липня 2003 р. — офіційний візит Міністра закордонних справ РХ Т.Піцули в Україну.

15-16 квітня 2004 р. — офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка до РХ.

15-16 грудня 2005 р. — офіційний візит Міністра закордонних справ та з питань євроінтеграції РХ К.Грабар-Кітарович до України.

25 вересня 2007 р. — зустріч Міністра закордонних справ України Арсенія Яценюка з Міністром закордонних справ Республіки Хорватія Коліндою Грабар-Кітарович в рамках 62-ї сесії ГА ООН (м. Нью-Йорк).

19 квітня 2012 р. – в м.Брюссель відбулася зустріч Міністра закордонних справ К.І.Грищенка з Міністром закордонних та європейських справ РХ В.Пусич в рамках засідання ПАР НАТО.

6-7 липня 2012 р. – в м.Дубровник з метою участі у щорічному Хорватському саміті з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ  України К.І.Грищенко.

9-10 вересня 2013 р. – офіційний візит Діючого голови ОБСЄ,  Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари в РХ.

21 жовтня 2013 р. – у м.Люксембург Перший віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних та європейських справ РХ В.Пусич узяла участь у міністерському засіданні «Україна + друзі України в ЄС».

5 грудня 2013 р. – у м.Київ у рамках Міністерського засідання ОБСЄ відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Першим Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ РХ В.Пусич.

1 квітня 2014 р. – в м.Брюссель у рамках зустрічі керівників МЗС країн – членів НАТО відбулася зустріч в.о.Міністра закордонних справ України А.Б.Дещиці з Першим віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних та європейських справ РХ Весною Пусич.

Політичні відносини між Україною та БіГ

Політичні відносини між Україною та БіГ

Визнання Україною Боснії і Герцеговини: 12 жовтня 1992 року Президія Верховної Ради України своєю постановою визнала державну незалежність Боснії і Герцеговини.

Встановлення дипломатичних відносин: 20 грудня 1995 року.

Дипломатичні установи: З 17 листопада 2004 року в Сараєво розпочало діяльність Відділення у БіГ Посольства України в Республіці Хорватія та БіГ (за сумісництвом).

Політичний діалог

На рівні президентів:

30 липня 1999 р. - Президент України Л.Кучми зустрівся з членами Президії БіГ під час перебування в Сараєво рамках участі у саміті Пакту стабільності для країн Південно-Східної Європи;

1 червня 2002 р. - зустріч Президента України Л.Кучми з Головуючим Президії БіГ Б.Белкичем у рамках Саміту глав держав Центральної  Європи (м.Блед, Словенія);

23 травня 2003 р. - зустріч Президента України Л.Кучми з головуючим Президії  БіГ Б.Паравацем у рамках Саміту глав держав Центральної Єропи (м.Зальцбург, Австрія);

На рівні прем’єр-міністрів:

28-29 листопада 1997 р. – зустріч Прем’єр-міністра України В.Пустовойтенка зі співголовою Ради Міністрів БіГ Г.Сілайджичем в рамках участі в засіданні глав урядів країн-членів ЦЄІ (м.Сараєво, БіГ);

20-21 листопада 1998 р. - зустріч Прем’єр-міністра України В.Пустовойтенка зі співголовою Ради Міністрів БіГ Б.Босичем в ході саміту ЦЄІ (м.Загреб, Хорватія);

04 листопада 2012 р.– зустріч Прем’єр-міністра України М.Азарова з Головуючим Ради міністрів БіГ В.Бевандою у ході саміту ЦЄІ (м.Белград, Сербія).

На рівні міністрів закордонних справ:

6-7 червня 1997 р. - офіційний візит у БіГ Міністра закордонних справ України Г.Удовенка.

16-17 лютого 2004 р. - офіційний візит Міністра закордонних справ БіГ М.Іванича до України.

19 травня 2008 р. – робоча зустріч у Києві Міністра закордонних справ України В.Огризка та Міністра закордонних справ БіГ С.Алкалая.

14 квітня 2011 р.– робоча зустріч  Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ БіГ С.Алкалаєм у рамках заходів Північноатлантичної ради НАТО (м.Берлін). У ході зустрічі було підписано міжурядову Угоду про умови взаємних поїздок громадян.

19 квітня 2012 р.- робоча зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ БіГ З.Лагумджією у рамках заходів Північноатлантичної ради НАТО (м.Брюссель).

Чинні двосторонні органи високого рівня:

Спільний українсько-боснійсько-герцеговинський комітет з питань торговельно-економічного співробітництва.

Українська меншина

Загальна чисельність: 3 500 – 4 000 осіб

Об’єднання українців: Координаційна рада українських товариств та об’єднань БіГ, до якої входить 7 культурно-освітніх товариств. Загалом у БіГ діє 10 офіційно зареєстрованих об’єднань українців.

Проблемні питання: надання матеріальної підтримки діяльності культурно-просвітніх товариств українців.

лютий 2015 року

Тимчасовий повірений

Контакти

Адреса: вул.Вочарська, 52, 10000 Загреб, Республіці Хорватія  . Переглянути на мапі
Телефон: Загальний - 00 3851 461 62 96; телефон гарячої лінії. Прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України. Тел. 00385916051010
Факс: 00 3851 463 37 26
Ел. пошта: emb_hr@mfa.gov.ua