Посольство України в Республіці Хорватія

Київ 20:26

Українці в Хорватії

Українці в Хорватії

Найбільші громадсько-просвітницькі організації діаспори в РХ — Українська громада Республіки Хорватія (створена у 2008 р., голова — Михайло Семенюк), та Союзи українців та русинів Республіки Хорватія. До кожного з головних об’єднань діаспори в Хорватії входить біля 10 культурно-просвітніх товариств.

Також в РХ існує низка інших осередків діаспори, таких як Товариство української культури, Товариство «ХОРУС - Хорватсько-українське співробітництво». Активно діє Хорватсько-українське товариство (дружби). В Університеті м.Загреб на Філософському факультеті з 2001 р. існує Кафедра української мови й літератури. У м.Загреб з метою забезпечення потреб діаспори з 1995 р. працює Центральна бібліотека русинів та українців Республіки Хорватія.

 Українці та русини в Республіці Хорватія 

Українці й русини в Хорватії належать до найбільш давньої української діаспори у світі. У середині XVIII століття переселенці з карпатських регіонів Словаччини під іменем “русини” прийшли на територію Воєводини (Сербія). Звідти відбулося переселення до Східної Славонії (Хорватія). Наприкінці XIX - на початку XX століття українці з Галичини, яка в той час перебувала у складі Австро-Угорської імперії, мігрували до Посавини (східна Хорватія) та північної Боснії, а звідти – на інші території сучасної Хорватії. Міграції українців наприкінці 19-початку 20 ст. були спричинені економічними умовами, а також бажанням Австро-Угорщини після анексії Боснії населити цей край християнським населенням.

За даними останнього перепису населення 2011 р., кількість громадян Хорватії, які задекларували свою приналежність до української національності, становить 1.8 тис. осіб (0,04 % усього населення); русинами визнало себе 1,9 тис. осіб в РХ(0,05 % усього населення) .

90% української діаспори в РХ – греко-католики; 10% - римо-католики.

Місця компактного проживання української меншини – переважно північно-східна Хорватія, регіон Східної Славоніі. Найбільшими осередками є міста Вуковар, Славонський Брод, Осієк, Загреб, села Липовляни, Каніжа, Петрівці, Шумече, Міклушевці. Нові українські осередки «четвертої хвилі» міграції зосереджені на заході й півдні Хорватії в містах Рієка та Спліт.

Права та потреби української й русинської меншини в РХ на належному рівні забезпечуються зі сторони хорватської держави. Українська та русинська діаспора, як автохтонні національні меншини, мають право бути представленими в Хорватському Саборі (парламенті) окремим депутатом, який висувається спільно від групи різних нацменшин. З 1992 р. по 2000 р. українсько-русинську громаду в Парламенті РХ представляв М.Кіш (русин), з 2000 р. по 2004 р. – Б.Гралюк (українець), з 2004 р. по 2007 р. – Н.Мак (представник німецької національної меншини), з 2007 р. по 2011 р. – Н.Мемеді (представник ромської національної меншини), з 2011 р. до сьогодні – В.Кайтазі (представник ромської національної меншини). Представники від української і русинської діаспори також обираються до міських, районних та обласних органів самоврядування в РХ.

Фінансування культурно-освітньої діяльності організацій української та русинської національної меншини в РХ здійснює хорватська держава.

Важливими напрямками діяльності української, русинської громади в РХ є культурно-освітня та гуманітарна сфери.

Законодавством РХ передбачене та реалізується право національної меншини на вивчення української мови в загальноосвітніх школах. Діаспора в РХ докладає послідовних зусиль щодо розвитку шкільництва українською мовою. Станом на сьогодні в Хорватії відбувається вивчення українознавчих предметів у чотирьох хорватських школах в Липовлянах, Петровцях, Каніжі і Шумече, які відвідує понад 50 учнів. На щорічній основі організовуються літні школи для дітей з вивчення української й русинської мови, які проходять в Україні та в Республіці Хорватія. В Україні такі школи для хорватських дітей були організовані в Закарпатській області (м. Хуст, м. Мукачево) та Тернопільській області (м. Бучач). Учасниками літніх шкіл щорічно є біля 100 дітей з родин діаспори.

Діаспора в РХ видає ряд україномовних видань – журнали «Вісник», «Наша газета», «Нова думка», дитячий журнал «Віночок», альманах «Думки з Дунаю».

Діяльність меншини в РХ висвітлюють спеціалізовані програми Хорватського радіотелебачення HRT «Призма» та «Мозаїка національних меншин», які виходять в ефір двічі на тиждень.

Українська та русинська діаспора в РХ активно працює у напрямку збереження та представлення в Хорватії українських традицій та культури. За організації й при участі діаспори в РХ регулярно відбуваються різноманітні культурні, гуманітарні та протокольні заходи на українську тематику, серед яких:

- заходи по відзначенню важливих дат української історії: День Незалежності України, День пам’яті жертв Голодомору, вшанування жертв трагедії на ЧАЕС, День Гідності та Cвободи,  річниці взаємного визнання України і Хорватії, річниці встановлення дипломатичних відносин між двома державами та ін.

- концертні заходи: щорічний Центральний фестиваль культурного мистецтва українців Хорватії, щорічний Фестиваль дитячої творчості в м. Славонський Брод; Фестиваль культурного мистецтва русинів і українців «Петрівський дзвін», фестиваль "Липовлянські зустрічі", Шевченківські концерти; концерти класичної та української музики в рамках Днів української культури громади та ін.

- виставкові заходи: виставки художників Тараса Белея (2010 р.), Олени Соколовської-Джері (2010р., 2011 р., 2016р.), Жанни Ерделі (2009 р., 2010 р., 2011 р., 2012 р.), Володимира Провчі (2009 р., 2010р., 2011 р., 2012 р.), Анкіци Верхас (2009 р., 2010р., 2011 р.) Анжеліки Рудницької (2011 р.), Дарії Лисенко (2015-2016рр.) виставки «Україна. З культурної та історичної спадщини» (2012 р.) та ін. У грудні 2010 – січні 2012 рр. у ряді міст Республіки Хорватія відбулося шість (6) урочистих презентацій виставки «Українська вишивка і народне мистецтво. Україна-Традиція-Трансформація». Проект було реалізовано в рамках бюджетної програми 1401150 «Заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України». Усі заходи відбулися за співпраці з українською громадою, при участі художніх колективів громади. За час тривання виставки її відвідувачами стало біля 10 000 хорватських громадян. У 2015-2016рр великого розголосу набули виставка української народної творчості "Петриківський розпис", та виставка художніх фотографій "Донбас: війна і мир".

Регулярно відбуваються такі заходи, як «Українські вечори», «Дні Української вулиці», презентації книг, виданих українцями в РХ, та ін.

Важливе значення для українців, котрі проживають в РХ, мало урочисте відкриття в березні 2011 р. почесної аудиторії ім.Т.Шевченка на Філософському факультеті Загребського університету. Утравні 2015 року становлено пам'ятник Т.Шевченку у Загребі.

Особливу гордість для місцевої громади становить перший у країнах регіону Південно-східної Європи пам’ятник Івану Франку в хорватському містечку Ліпік, який був відкритий 10 березня 2011 р. Церемонію відкриття пам’ятника здійснили Голова Хорватського Сабору Л.Бебич та Голова Верховної Ради України В.Литвин під час свого офіційного візиту до РХ. 

Зі сторони Української держави неодноразово відбувалося відзначення представників діаспори нагородами України за їх вагомий внесок у становлення і розвиток українсько-хорватських відносин.

Активну українознавчу роботу проводить Кафедра української мови та літератури Загребського університету. На базі кафедри відбувається ряд заходів по презентації української культури, літератури та науки в Хорватії, організовуються літературні вечори, конференції, демонстрації кінофільмів на українську тематику та ін.

Посольство України в РХ на постійній основі сприяє в забезпеченні прав української діаспори в Хорватії, потреб громади щодо розвитку в РХ шкільництва українською мовою, забезпеченні художньою і навчальною літературою, проведенні культурно-освітніх заходів.

січень 2017 року

Українські та русинські організації в РХ 

Найбільші громадсько-просвітницькі організації діаспори в РХ - Українська громада Республіки Хорватія (створена у січні 2008 року, голова – Михайло Семенюк), Союз русинів Республіки Хорватія (голова Дубравка Рашлянин). До кожного з двох головних об’єднань громади в РХ входить біля 10 культурно-просвітніх товариств.

Також в РХ існує низка інших осередків діаспори, таких як Товариство української культури, Культурно-просвітнє товариство русинів і українців, Товариство «Хорватсько-українське співробітництво - ХОРУС». Активно діє Хорватсько-українське товариство (дружби). В Університеті м.Загреб на філософському факультеті починаючи з 2001 р. існує Кафедра української мови й літератури. У м.Загреб з метою забезпечення потреб діаспори працює Центральна бібліотека русинів та українців Республіки Хорватія.

Список українських товариств, організацій та інституцій

у Республіці Хорватія

січень 2018 р.

 № п\п

Назва товариства/інституції

Керівник

Адреса

Веб-сторінка/ адреса електронної пошти

I.

Українська громада Республіки Хорватія.

Ukrajinska zajednica Republike Hrvatske

Михайло Семенюк Mihajlo Semenjuk

K.A.Stepinca 45,32000 Vukovar

ukrajinskazajednica.hr@gmail.com

1.

Українська громада м. Загреба – Загреб.

Ukrajinska zajednica Grada Zagreba – Zagreb

Андрій Павлишин

Andrej Pavlešen

Tomašićeva 13

10 410 Velika Gorica

Republika Hrvatska

ukrajinskazajednicazg@yahoo.com

2.

Українське культурно-просвітнє товариство «Кобзар» – Загреб.

UKPD “Kobzar” – Zagreb

Славко Бурда

Slavko Burda

Vodovodna 15

10 000 Zagreb

Republika Hrvatska

slavko.burda@mail.inet.hr

slavko.burda.zg@gmail.com

3.

Українське культурно-просвітнє товариство «Дніпро» – Рієка.

UKPD «Dnjipro» – Rijeka

Ольга Камінська

Oljha Kaminska

Vodovodna 27/1

51 000 Rijeka

Republika Hrvatska

dnjipro.rijeka@gmail.com

4.

Українське культурно-просвітнє товариство «Калина» – Умаґ.

UKPD «Kalyna» – Umag

Наталія Періч

Natalija

Perić

8. ožujka 1A 52 470 Umag

Republika Hrvatska

nataliya.perich1@gmail.com

 5.

Культурно-просвітнє товариство Українців «Карпати» – Липовляни.

KPDU «Karpati»  – Lipovljani

Іванк Семенюк

Ivan Semenjuk

Ante Starčevića 19

44 322 Lipovljani

Republika Hrvatska

 

semenjuk.ivan@gmail.com

karpati.lipovljani@gmail.com

6.

Українське культурно-просвітнє товариство «Україна» – Славонський Брод.

UKPD «Ukrajina» – Slavonski Brod

Владо Карешин

Vlado Karešin

Radnički Trg 5

35 000 Slavonski Brod

Republika Hrvatska

ukrajina.sb@gmail.com

7.

Українське культурно-просвітнє товариство ім. Тараса Шевченка – Каніжа.

UKPD «Taras Ševčenko» – Kaniža

Желько Хас

Željko Has

Kaniža 45,

35 245 Kaniža

Republika Hrvatska

taras.kaniza@gmail.com

8.

Українське культурно-просвітнє товариство ім. Андрія Пелиха – Шумече.

UKPD «Andrij Pelih» – Šumeće

Дарко Карамазан

Darko Karamazan

Šumeće 37

35 254 Šumeće

Republika Hrvatska

darko.karamazan@gmail.com

9.

Українське культурно-просвітнє товариство ім. Лесі Українки – Осієк.

UKPD «Lesja Ukrajinka» – Osijek

Оксана Мартинюк

Oksana Martinjuk

Svetog Roka 53A

31 000 Osijek

Republika Hrvatska

omartinjuk@gmail.com

10.

Українське культурно-просвітнє товариство ім. Івана Франка – Вуковар.

UKPD «Ivan Franko» – Vukovar

Ігор Семенюк

Igor Semenjuk

Vijeća Europe 204

32 000 Vukovar

Republika Hrvatska

ukrajinci.vu@optinet.hr

11

ХОРВАТСЬКО-УКРАЇНСЬКЕ ТОВАРИСТВО "Vatra" -Split

Світлана Репіна

Svitlana Riepina

Gundulićeva 26a, 21000 Split

Republika Hrvatska

svitlana.vajs@gmail.com

II

ТОВАРИСТВО УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ/

DRUŠTVO ZA UKRAJINSKU KULTURU

Алекса Павлешин

Aleksa Pavlešin

Domagojeva 11

10 000 Zagreb

Republika Hrvatska

alekpavl@inet.hr

ІІІ

ТОВАРИСТВО «ХОРУС» (хорватсько-українське співробітництво)/

DRUŠTVO «HORUS» (hrvatsko-ukrajinska suradnja)

Євген Пащенко

Jevgenij Paščenko

 

10 000 Zagreb

Republika Hrvatska

yevgpan9@gmail.com
yevgpashchenko@hotmail.com

IV

ТОВАРИСТВО УКРАЇНСЬКО-ХОРВАТСЬКОЇ ДРУЖБИ ЛІПІК/

UDRUGA UKRAJINSKO-HRVATSKOG PRIJATELJSTVA LIPIK

Ірина Матієвич

Irina Matijević

Slavonska 47

34551 Lipik

Republika Hrvatska

irka.matijevic@gmail.com

VI

HRVATSKO-UKRAJINSKO DRUŠTVO

Stjepan Mesić

Grškovićeva 13

10000Zagreb

Republika Hrvatska

kirincic.miro@gmail.com

VII

КАФЕДРА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ І ЛІТЕРАТУРИ Філософський факультет, Загребський університет/

KATEDRA ZA UKRAJINSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST Filozofski Fakultet,  Sveučilište u Zagrebu

 

Тетяна Фудерер

Tetyana Fuderer

 

Ivana Lučića 3,

10 000 Zagreb

Republika Hrvatska

 

http://www.ffzg.unizg.hr/slaven/ukrajinistika

 

 

tfuderer@ffzg.hr

 

 

ЗМІ української громади в РХ 

видання «Вісник української громади в Хорватії» - журнал української громади в Хорватії

видання «Наша газета» - журнал Товариства української культури

видання «Нова думка» - журнал Союзу русинів і українців Республіки Хорватія

видання «Віночок» - журнал для школярів та молоді Союзу русинів і українців Республіки Хорватія

альманах «Думки з Дунаю» - літопис Союзу русинів і українців Республіки Хорватія

 

Тимчасовий повірений

Контакти

Адреса: вул.Вочарська, 52, 10000 Загреб, Республіці Хорватія  . Переглянути на мапі
Телефон: Загальний - 00 3851 461 62 96; телефон гарячої лінії. Прохання телефонувати виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України. Тел. 00385916051010
Факс: 00 3851 463 37 26
Ел. пошта: emb_hr@mfa.gov.ua